O zmianie ustawy o zmianie ustawy – czyli jak reformuje się system oświaty

Chciałbym dzisiaj poświęcić trochę miejsca pomysłowi polskiego ustawodawcy na reformę systemu oświaty, zrealizowanemu wspólnie i w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Nie chodzi mi przy tym o samą reformę (bo opinię każdy może mieć swoją, aczkolwiek moja jest na nie), ale o sposób jej przeprowadzenia, który po bliższej analizie prowadzi do wniosku, że po raz kolejny zadanie przerosło egzekutywę. Już wyjaśniam o co chodzi.

Otóż, jak już pewnie wszyscy wiedzą, wedle założeń ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty – zasadą będzie, że dzieci pięcioletnie będą musiały obowiązkowo odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego (art. 14 ust. 3a). Z kolei przepisy przepisy przejściowe ustawy zmieniającej (art. 10 i 12) stanowią, że w latach szkolnych 2009/2010/2011 sześciolatki mają obowiązek odbycia rocznego przygotowanie przedszkolne, a mogą rozpocząć edukację szkolną.

Oznacza to więc, że już w roku szkolnym 2011/2012 pięciolatki muszą odbyć roczne przygotowanie przedszkolne, a sześciolatki albo pójdą do szkoły, albo również obowiązkowo odbędą takie przygotowanie.

Jak widać założenia są proste, gorzej jednak z wykonaniem. Racjonalny ustawodawca zapomniał bowiem o czymś takim jak akt wykonawcze do ustawy o systemie oświaty (która się zmieniła) i zaniechał nowelizacji Rozporządzenia w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych, wedle którego do przedszkola i oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci w wieku 6 lat odbywające roczne przygotowanie przedszkolne (§ 2 Rozporządzenia).

Powyższe oznacza zatem, iż jakkolwiek w roku 2011/2012 pięciolatki i sześciolatki mają identyczny obowiązek odbycia przygotowania przedszkolnego, to te pierwsze w walce o miejsce danej placówce z drugimi nie mają szans.

Jak się przekonałem na własnej skórze, tegoroczny system rekrutacji pięcio- i sześciolatków do placówek przedszkolnych (w ramach obowiązkowego przygotowania) oparty jest jednak o system funkcjonujący przed nowelizacją ustawy o systemie oświaty, a więc nie uwzględniający zmian dotyczących pięciolatków – tzn. pośród kryteriów naboru brak jest kategorii pięciolatka, który odbywa obowiązkowe przygotowanie przedszkolne – pomimo tego, że nabór ten powinien tym dzieciom właśnie odbycie tego obowiązku umożliwić. Proszę spojrzeć tutaj – nie ma ani słowa o tym, aby przygotowanie pięciolatków było obowiązkowe (w przeciwieństwie do sześciolatków).

Nie ma się jednak co dziwić samorządom, że wygląda to tak jak wygląda (bo to nie one stanowią prawo) – nie zmieniono przecież przepisów rozporządzenia, a z kolei przepisy samej ustawy o systemie oświaty w zakresie obowiązku przedszkolnego pięciolatków wchodzą w życie z dniem…..1 września 2011 roku (art. 26 pkt 3 ustawy zmieniającej). Oznacza to mniej więcej tyle, że około 8 godzin (bo zapewne od ok. godziny 8 otwarte będą przedszkola) będzie dzieliło wejście w życie reformy systemu oświaty dla pięciolatków, od zaistnienia jej rzeczywistych skutków.

Jedyną nadzieją, że uda się odkręcić ten absurd jest zalegający w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty, który zgłosili posłowie jednej z opozycyjnych partii. I w tym zakresie ja również jestem w opozycji. Natomiast ja mam zamiar wystosować zapytanie do MEN w tej sprawie. Jak zawsze nie spodziewam się wiele. Ale jak zawsze – może mnie zaskoczą.

Reklamy

Tagi:

Jedna odpowiedź to “O zmianie ustawy o zmianie ustawy – czyli jak reformuje się system oświaty”

  1. Przegląd prasy (25.03.2011) « Prawo i Turystyka Says:

    […] mec. Paweł Sikora: O zmianie ustawy o zmianie ustawy – czyli jak reformuje się system oświaty (16-03-2011) […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: