Jeszcze o ujednolicaniu roszczeń w postępowaniu grupowym

Dzisiaj w Dzienniku Gazecie Prawnej ukazała się krótka publikacja nt. pozwów zbiorowych w służbie zdrowia (Pozwy zbiorowe w służbie zdrowia: trudno będzie ujednolicić wysokość odszkodowań), w którym czytamy, że:

Trudnością może być konieczność ujednolicenia wysokości roszczeń w ramach grupy. Zgodnie z przepisami nowej ustawy postępowanie grupowe w sprawach o roszczenia pieniężne dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy wysokość roszczenia każdego członka grupy została ujednolicona przy uwzględnieniu wspólnych okoliczności sprawy. W sprawach natury medycznej uszczerbek poniesiony przez pacjentów wskutek jednego zdarzenia może być bardzo zróżnicowany, w zależności chociażby od wieku poszkodowanego czy jego stanu zdrowia, a w związku z tym ujednolicenie dochodzonych kwot znacznie utrudnione. Przepisy przewidują jednak możliwość ujednolicenia wysokości roszczeń w podgrupach liczących co najmniej 2 osoby.

Czyli okazuje się, że coraz więcej osób dostrzega potencjalny problem, jaki wiąże się z wymogiem ujednolicenia roszczeń w postępowaniu grupowym. Autor cytowanej publikacji porusza wyłącznie kwestię wysokości roszczenia, pomijając przy tym „wspólne okoliczności sprawy”, wedle których powinno nastąpić ujednolicenie (a o czym pisałem już tutaj).

Na tym przykładzie (pozwu w służbie zdrowia) dobrze jednak widać problem ujednolicenia roszczeń, albowiem przy założeniu, że różni pacjenci w wyniku określonego zaniedbania placówki leczniczej doznali nie tylko różnych „kwotowo”, ale i jakościowo szkód, to jak powinniśmy dokonać ujednolicenia roszczeń w ramach podgrup? Tylko kwotowo, czy również przy uwzględnieniu czegoś więcej (tj. tych wspólnych okoliczności sprawy) – czyli tożsamość lub podobieństwo skutku wywołanego zaniedbaniem u każdego z pacjentów (albo może wspólną okolicznością będzie to, że jeżeli na jednym oddziale/sali)?

Jeżeli nałożymy te dwa kryteria na siebie, to bardzo trudne, a wręcz nawet niemożliwe może okazać się skompletowanie grupy (oraz względnie podgrup) co najmniej 10 osób, których roszczenia mogą być dochodzone w postępowaniu grupowym.

Pomijam już sygnalizowaną wcześniej kwestię, że bez wyjaśnienia co ustawodawca miał na myśli mówiąc o „ujednoliceniu roszczeń przy uwzględnieniu wspólnych okoliczności sprawy” sporządzenie pozwu zbiorowego może być zadaniem nieco skomplikowanym.

Udostępnij:

Reklamy

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: