Z okazji rocznicy i dnia pamięci…

Dzisiaj post w trochę innej tematyce, ale z racji zainteresowań oraz poczucia obowiązku postanowiłem napisać poniższy post.

Z okazji wiadomej rocznicy oraz ustanowionego z jej okazji Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu chciałbym podzielić się z publicznością pewnym bardzo interesującym sieciowym znaleziskiem. Mianowicie, około sierpnia 2009 roku, przy okazji 65 rocznicy likwidacji Łodzkiego Ghetta Żydowskiego, przeszukując sieciowe zasoby natrafiłem na stronę Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych, a wśród jej zasobów na publikacje dotyczące procesów Norymberskich.


Trials of War Criminals before the Nuernberg Military Tribunals to wybór dokumentów z wszystkich 12 przeprowadzonych procesów (wybór, albowiem to co zebrano w tych publikacjach to jedynie mały wycinek wyprodukowanej dokumentacji). Mamy więc mowy oskarżycieli, mowy obrońców, protokoły przesłuchań świadków, sentencje wyroków, oświadczenia orzekających w sprawie sędziów. Co do tego ostatniego elementu polecam w szczególności to co napisał sędzia Michael A. Musmano (tom IX – Einsatzgruppen Case), moim zdaniem obdarzony szczególnym talentem literackim (i jak donosi wikipedia przeczucie mnie nie myliło), co z kolei pozwoliło mu na doskonałe, poetyckie wręcz podsumowanie rozpoznawanych z jego udziałem spraw.

Nie przedłużając zatem, zachęcam do lektury wszystkich 12 tomów. Jest to niewątpliwie lekcja historii „z pierwszej ręki” ale chyba przede wszystkim przedstawienie portretu ludzi, którzy (z różnych powodów) napędzali mechanizm III Rzeszy i którzy w obliczu wymiaru sprawiedliwości przyjmowali różne, czasami wręcz zaskakujące postawy. Jak dla mnie jest to również jedna z obowiązkowych pozycji, którą powinno pokazywać się młodym ludziom (przede wszystkim w szkołach średnich), żeby kiedyś historia nie zatoczyła koła.

Szkoda tylko, że zakup (papierowego) wydania tego zbioru w rozsądnej cenie jest niemożliwy (widziałem gdzieś komplet za 2000 USD), nie mówiąc już o wydaniu polskojęzycznym.

Raz jeszcze zachęcam.

Udostępnij:

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Z okazji rocznicy i dnia pamięci…”

  1. Robert Polanski Says:

    Bardzo fajny wpis 🙂 super temat a strona o procesie nie tylko noryberdzkim – genialna,

    pozdrawiam
    Robert

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: