III CZP 54/08 – czyli o wykładaniu oczywistości…

Przepis art. 165§2 k.p.c. ma zastosowanie także do pozwu.

Tak brzmi teza powołanej w tytule uchwały Sądu Najwyższego z dnia 27 czerwca 2008 roku. Pomysł na niniejszy post przyszedł mi do głowy podczas wertowania najnowszego numeru „Palestry”, w której znalazła się krótka notka prof. Weitza na ten temat. Nie ta publikacja, ale sama uchwała skłania mnie do głębszych przemyśleń na temat tego czym kieruje się Sąd Najwyższy decydując o tym, czy skierowane zapytanie prawne zasługuje na to aby zostać nagrodzone uchwałą wyjaśniającą, czy też autor zapytania musi zadowolić się wskazówkami „przemyconymi” w uzasadnieniu postanowienia o odmowie podjęcia uchwały…

Chodzi mi o to, że dojście do wniosku, że art. 165§2 k.p.c. ma zastosowanie również do pozwu nie stanowi jakiegoś znaczącego wkładu w dorobek orzeczniczy. Jeżeli pozew jest pismem procesowym, a wątpliwości nie możemy mieć żadnych, że jest, to jaki problem jest w tym aby pod dwa słowa „pismo procesowe” podstawić w konkretnym przypadku „pozew” i dojść do wniosku, że przepis ten stosuje się również do pozwu? Ja nie widzę żadnego. Po drugie nie jestem w stanie znaleźć jakiegokolwiek argumentu przeciwko takiemu twierdzeniu. Nie wspomnę już nawet, że przepis brzmiący inaczej zostałby przy pierwszej okazji „utrącony” przez Trybunał Konstytucyjny. (Dlaczego? To akurat temat na inny post, który planuję na przyszłość przy okazji rozważań na temat art. 4798a k.p.c.).

Pamiętam jeszcze kurs prawa rzymskiego i paremię „clara non sunt interpretanda” czyli mniej więcej, że to co jasne nie wymaga interpretacji. I tak właśnie jest w tym wypadku. To, że pozew jest pismem procesowym nie podlega jakiejkolwiek wątpliwości,a skoro tak, to na jakiej podstawie mielibyśmy twierdzić, że przepis art. 165§2 k.p.c. nie będzie miał do pozwu zastosowania. Im bardziej oczywiste się to wydaje, tym bardziej nie mogę znaleźć wytłumaczenia, dlaczego w niektórych bardziej skomplikowanych, wątpliwych i godnych uwagi sprawach Sąd Najwyższy czasami decyduje się odmówić podjęcia uchwały.

Reklamy

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: