Uchwała SN z 24/09/2009 (III CZP 127/08).

Przewidziany w art. 479(9)§1 zdanie drugie k.p.c. obowiązek dołączenia do pisma procesowego wniesionego do sądu dowodu doręczenia drugiej stronie odpisu tego pisma albo dowodu wysłania go przesyłką poleconą dotyczy także pisma z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji.

Nie można zgodzić się z stanowiskiem Sądu Najwyższego zaprezentowanym w powyższej uchwale. Przepis §1 art. 479(9) k.p.c. dotyczy bowiem sprawy będącej w toku, a zatem pokrótce mówiąc stanu od dnia zawiśnięcia sporu, do dnia prawomocnego zakończenia postępowania. Jeżeli więc strona postępowania składa wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji, to oczywistym jest, że terminowi temu uchybiła. A skoro tak, to wyrok sądu pierwszej instancji uprawomocnił się, skutkiem czego było zakończenie postępowania. W mojej ocenie zatem, z chwilą bezskutecznego upływu terminu do wniesienia apelacji i uprawomocnienia się orzeczenia przestajemy mieć do czynienia ze stanem sprawy w toku.

Uzasadnienie tejże uchwały nie jest jeszcze dostępne, ale mogę spodziewać się, że do przeciwnego niż ja wniosku Sąd Najwyższy doszedł analizując §2 art. 479(9) k.p.c., gdzie wymienia się te pisma, które nie podlegają bezpośredniemu doręczeniu (chodzi oczywiście również o dowód wysłania przesyłką poleconą, ale dla czytelności będe posługiwał się skrótem). Jest wśród nich skarga o wznowienie postępowania, która co oczywiste wnoszona jest w chwili gdy nie mamy do czynienia ze stanem sprawy w toku. Przypuszczalnie zatem doszedł Sąd Najwyższy do wniosku, że skoro skarga o wznowienie postępowania została ujęta w tym wyliczeniu, to ustawodawca miał na myśli nie tylko stan sprawy w toku o którym raczył zadecydować kilka zdań powyżej. Niewątpliwie jest w tym jakaś logika, ale od razu dodam, że w mojej ocenie błędna. I można tutaj przytoczyć choćby dwa argumenty. Pierwszy – jeżeli art. 479(9) k.p.c. obejmuje nie tylko stan w toku sprawy, ale a contrario także stan „nie w toku”, czyli po zakończeniu i przed wszczęciem postępowania, to powinny sądy od powodów domagać się dołączenia już do pozwu dowodu doręczenia pisma drugiej stronie. Przecież §2 nie wymienia pozwu wśród pism procesowych, które zwolnione są z obowiązku bezpośredniego doręczenia. Oczywiście w praktyce nikt tego od stron nie wymaga. A dlaczego? Bo wynika to z §1, gdzie mowa jest o stanie sprawy w toku. Druga kwestia – pomiędzy §1 i §2 rysuje się oczywista sprzeczność, albowiem z jednej strony ustawodawca wskazuje nam zakres w ramach którego obowiązek bezpośredniego doręczania pism aktualizuje się (tj. stan sprawy w toku), a w drugim kreując wyjątek od reguły wyliczając pisma wnoszone „w toku sprawy”, które nie wymagają bezpośredniego doręczenia, dodaje tam pismo, które wnoszone jest po prawomocnym zakończeniu postępowania. Jest to więc pewna niekonsekwencja, którą Sąd Najwyższy zapewne zauważył, ale chyba błędnie podszedł do rozwiązania problemu. Skoro art. 479(9)§1 k.p.c. jasno wskazuje kiedy istnieje obowiązek bezpośredniego doręczania pism, to powinien Sąd tego trzymać się ściśle, nie zważając przy tym na to co ustawodawca – najwyraźniej błędnie) – napisał niżej, a nie w konsekwecji powielać ten błąd.

Oczywiście, istnieje domniemanie racjonalnego działania ustawodawcy…ale skoro tak, to należałoby zmienić praktykę sądową i rygorystycznie (z powołaniem na §2) wymagać dołączenia dowodu doręczenia już do pozwu. Nie wspomnę już o nieszczęsnym wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku, w zakresie którego Sąd Najwyższy przeprowadził całkowicie racjonalną, ale contra legem wykładnię przepisu art. 479(9) k.p.c. wprowadzając dodatkową wątpliwość co do charakteru wyliczenia z art. 479(9)§2 k.pc. A zatem ani ustawodawca, ani Sąd Najwyższy nie ułatwiają nam wykonywania naszej pracy…

Reklamy

Tagi: ,

Jedna odpowiedź to “Uchwała SN z 24/09/2009 (III CZP 127/08).”

 1. Storage for cloud Says:

  First off I would like to say excellent blog! I had a quick
  question that I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to find out how you center yourself and clear your head
  before writing. I have had difficulty clearing my thoughts in getting my ideas out.
  I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to
  be wasted simply just trying to figure out how to begin.
  Any ideas or hints? Kudos!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: